ההיסטוריוגרפיה על יהודי ברית המועצות כשטח הפקר של ההיסטוריוגרפיה היהודית המודרנית: הרהורים בעקבות 'העידן היהודי'

Translated title of the contribution: Soviet Jewish Historiography as a 'No-Man's-Land': Reflections on "The Jewish Century"

Research output: Contribution to journalArticlepeer-review

Abstract

אחת ההתפתחויות המתודולוגיות המכריעות שהתחוללו ברבע האחרון של המאה הקודמת בחקר תולדות יהדות אירופה במאות הי"ט-הכ', הייתה כרוכה בירידת קרנה של התבנית הדו-קוטבית בנוסח ה"התבוללות" מול ה"לאומיות". חוקרי ההיסטוריה היהודית המודרנית פונים יותר ויותר אל המחקר הסוציולוגי והאנתרופולוגי על אתניות ולאומיות, המבחין בכושר ההסתגלות וההישרדות של דפוסי תודעה בעלי אופי שבטי-קמאי אל מול אתגר העולם המודרני. תמורות אלו פסחו על תחום המחקר של תולדות יהודי ברית המועצות. ביטוי חריף של יהדות ברית המועצות כישות סוציולוגית חריגה, שקיומה מושתת על ניגוד פנימי בלתי סביר העתיד להיפתר במערכה בין שני מגמות סוציו-תרבותיות תקניות כביכול, אשר עבר כחוט השני ב"סובייטולוגיה היהודית" בימי המלחמה הקרה, קיבל לאחרונה ביטוי חריף ביותר בספרו של יורי סליוזקין "העידן היהודי". הואיל וספר זה משקף כבזכוכית מגדלת את דימויי היסוד של היהדות הסובייטית בהיסטוריוגרפיה המערבית משתמש בו מחבר המאמר כנקודת מוצא לדיון ביקורתי עקרוני במצבה של הסובייטולוגיה היהודית.
Translated title of the contributionSoviet Jewish Historiography as a 'No-Man's-Land': Reflections on "The Jewish Century"
Original languageHebrew
Pages (from-to)457-470
Number of pages14
Journalציון: רבעון לחקר תולדות ישראל
Volume עב
Issue numberד
StatePublished - 2007

IHP publications

  • IHP publications
  • Jews -- Cultural assimilation
  • Jews -- Historiography
  • Jews -- History -- 20th century
  • Jews -- Identity
  • Jews -- Soviet Union

Cite this