טרגדיית השפ"פים: אסטרטגיות מוניציפליות לניהול שטחים פתוחים משותפים באזורי מגורים

Translated title of the contribution: The Tragedy of Residential Collectively Owned Open Spaces

שירה לובודה ליכטנבאום, גלעד רוזן

Research output: Book/ReportBookpeer-review

Abstract


"שטחים פרטיים פתוחים (שפ"פים) סובלים מהזנחה ותת-שימוש, משום שוועדי בתים מתקשים להתמודד עם תחזוקתם, בפרט כשהם משתייכים ליותר מבית משותף אחד. מחקר זה מבקש לבחון מתן מענה ציבורי לבעיה פרטית כביכול ומנתח את המענה המגוון לאתגר זה בשלוש ערים: ירושלים, מודיעין ומעלה אדומים. ההתערבויות המרכזיות במודיעין ובמעלה אדומים נסמכות בעיקרן על הגישה הניהולית: פתרונות טיפול טכניים על ידי עובדי עירייה, בהם ניהול עירוני ממומן על ידי תושבים, טיפול ומימון מוניציפלי מלא וטיפול שוטף בנושאים נקודתיים. בירושלים, לעומת זאת, יש הסתמכות משמעותית על הגישה הקהילתית, הרואה בתושבים את האחראים על השטח. הגישה התכנונית, אשר עד כה לא יושמה במידה משמעותית בערים אלו, מבקשת למצוא פתרונות רישומיים או סטטוטוריים ארוכי-טווח להסדרת השטח: הרחבות בנייה, רישום מחודש או שינוי ייעוד וקידום תוכניות התחדשות עירונית על גבי השפ"פים.
חקר מצביע על כך שרשות מקומית מעורבת ופעילה מסוגלת להציע לתושבים פתרונות גם בסוגיות שאינן בתחום אחריותה הרשמי, ומדגיש את הצורך בשילוב נושא תחזוקת תוצרי התכנון בתהליך התכנון".
Translated title of the contributionThe Tragedy of Residential Collectively Owned Open Spaces
Original languageHebrew
Place of Publicationירושלים
Publisherמחקרי פלורסהיימר - המכון ללימודים עירוניים ואזוריים - האוניברסיטה העברית בירושלים
Number of pages78
StatePublished - 2018

Publication series

Nameפרסום
Publisherמחקרי פלורסהיימר - המכון ללימודים עירוניים ואזוריים - האוניברסיטה העברית בירושלים
Volumeמס' 1/90

Fingerprint

Dive into the research topics of 'The Tragedy of Residential Collectively Owned Open Spaces: אסטרטגיות מוניציפליות לניהול שטחים פתוחים משותפים באזורי מגורים'. Together they form a unique fingerprint.

Cite this