צמיחתה של הקיסרות הסינית

יורי פינס, גדעון שלח, יצחק שיחור (Editor)

Research output: Book/ReportBookpeer-review

Abstract

לראשונה בעברית, הסדרה "כל אשר מתחת לשמיים": תולדות הקיסרות הסינית, מציעה לקהל הקוראים הישראלי דיון מרתק, מעודכן ורחב יריעה, העוסק במקורותיה, צמיחתה ומסלול חייה של הקיסרות הסינית.

הקיסרות הסינית הוקמה בשנת 221 לפסה"נ, והתקיימה, בכמה הפסקות, עד למהפכה הרפובליקנית בשנת 1911 במשך רובה של תקופה ארוכה זו הגיעה סין להישגים כלכליים, מנהליים, טכנולוגיים ותרבותיים, מן הכבירים והמרשימים בתבל. המורשה של הישגי הקיסרות כמו גם של כישלונותיה, בייחוד במאות ה-19 וה-20 מעצבת במידה רבה את הדינמיקה המניעה את תקומתה העכשווית של סין, ואת כניסתה אל מרכז העניינים הגלובלי.

הכרך הראשון שבסדרה מתמקד בתולדות סין מאז הופעת ניצני הציוויליזציה הראשונים במזרח היבשת האסיאנית, במהלכה של תקופת האבן החדשה, ועד לאיחודו של רוב המרחב הסיני בידי השושלת הקיסרית הראשונה, צ'ין, לקראת שלהי המאה השלישית לפסה"נ. הכרך בוחן תהליכים פוליטיים, חברתיים טכנולוגיים, כלכליים ומנהליים; כל אותם היבטים שהביאו להתגבשותה של הקיסרות הסינית ולחיותה המופלגת, יותר מכל קיסרות אחרת ברחבי תבל; ודן בסיבות לחיוניות ייחודית זו.

תשומת לב מיוחדת מוקדשת להיבטים חומריים, וכן להתפתחויות הרעיוניות שהביאו להתגבשותה של ההגות הסינית המסורתית, במאות החמישית עד השלישית לפסה"נ, בתקופה המכונה "עידן מאה האסכולות". השילוב השיטתי בין מקורות כתובים, ממצאים ארכאולוגיים וגילויים אפיגרפיים שנחשפו לאחרונה ברחבי סין, מאפשר הצגת תמונה מקורית, רחבה וייחודית, הן של התקופה שבה התגבשה הציוויליזציה הסינית, והן של לידתה והתהוותה של הקיסרות הסינית.
Original languageHebrew
Place of Publicationרעננה
Publisherהאוניברסיטה הפתוחה
Number of pages422
ISBN (Print)9789650613150
StatePublished - 2011

Publication series

Name"כל אשר מתחת לשמיים": תולדות הקיסרות הסינית
Volumeא

DanaCode

  • DanaCode
  • 020810742013 (v. 1)
  • 020810742020 (v. 2)

Cite this